من،از تبار کورش...

سلام
امروز این مطلب متفاوت رو میذارم تا یادمون نره که ما روزی متمدن ترین ملت دنیا بودیم. یادمون نره کورش بود و هست یادمون نره داریوش بود و هست. و یادمون بمونه بابک خرمگین ... یادمون بمونه ارش کمانگیر رو که جونشو تو کمانش گذاشت.فراموش شدن. باور کنیم که فراموششون کردیم
این متن کوتاه تنها قسمتی از باور و اعتقادات یک مرد از سرزمین پارس و یک انسان واقعی هست
کوروش کبیر "پادشاهی که تنها یک همسر برگزید"

بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود. وی از اصالت ایرانی برخوردار بود. کوروش بزرگ در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت.بانو کاساندان دختر فرناسپه از شاهدختان خاندان هخامنشی بود. وی از اصالت ایرانی برخوردار بود. او همسر و همراه  و همفکر همیشگی بزرگ مردی به نام کوروش بود. کوروش بزرگ در طول زندگی خود فقط یک زن اختیار کرد و او کاساندان نام داشت.


کاساندان قبل از کورش درگذشت و بعد از او کورش در اندوهی فراوان ماند و برای همیشه و به احترام همسرش تنهایی را برگزید. کوروش کاساندان را بسیار دوست میداشت.هنگام مرگ کاساندان در بابل ۶ روز عزای عمومی اعلام شد.مقبره کاساندان در پاسارگاد ، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ می‌باشد.


پس از کورش بزرگ او نخستین شخصیت قدرتمند کشور بزرگ ایران بود. کاساندان  ملکه 28 کشور آسیائی بود که کورش بزرگ بر آنها پادشاهی می کرده است. مورخین یونانی و گزنفون از وی با نیکی و بزرگ منشی یاد می کرده اند.
کاساندان ملکه ایران ۵ فرزند با نام های کمبوجیه ،  بردیا ، آتوسا ، رکسانه و ارتیستونه داشت.
پسر بزرگ کاساندان و کورش، کمبوجیه دوم، جهانگشایی کرد و مصر را به امپراتوری هخامنشیان افزود. بردیا نیز مدتی کوتاه بر تاج تخت نشست. اما آتوسا را بی‌شک باید با دیدی دگر نگریست. چرا که دختر کورش بودن چنان «جایگاه ویژه ای» به او بخشید که داریوش بزرگ او را به همسری خویش برگزید. و فرهیختگی و درایت آتوسا در تمام طول تاریخ زبانزد شد.
 بی شک کاساندان مادری بزرگ بود که چنین فرزندان بزرگی پرورش داد که هر یک نامی نیک در تاریخ دارند. وی همچنین همسری نمونه بود چرا که در همه مراحل سخت دوشادوش کوروش کبیر حضور داشت و همراه همیشگی او بود.
 
نوشته های تاریخی نشان می دهد که کوروش نه تنها در امور سپاهیگری دارای نبوغ نظامی و در جهانگشایی و کشور داری بسیار انسان دوست و نوع پرور بوده بلکه در امور خانوادگی نیز یکی از وفادارترین مردان روزگار بوده است.
  در مرگ این بانوی بزرگ همچنان اختلاف نظر وجود دارد برای نمونه آقای غیاث آبادی آورده اند که :

درگذشت کاساندان، بانوی کورش: 21 اسفند ایرانی، 26 آدار آرامی، 19 مارس میلادی،  . (شماره این روز را به دلیل تخریب متن کتیبه نمی‌توان خواند. اما به احتمال در روز پیش از آغاز سوگواری بوده است که با شش روز سوگواری، یک دوره هفت روزه تکمیل می‌شده است).


هرودوت و چند تن ار تاریخ نویسانان مشهور می نویسند :


مصریان به منظور این که شکست خود را از ایرانیان به نحوی جبران کنند شهرت دادند که کوروش دختر آماژیس فرعون مصر را برای ازدواج خواستگاری کرده است اما فرعون مصر بجای آمازیس دختر زیباروی اپرس فرعون سابق مصر به نام نی یتیس را که خود او برانداخته بود برای کوروش فرستاد و کمبوجیه از نی یتیس متولد شده است .

اما داستان مذکور را مصریان برای دلخوشی خود جعل کرده بودند تا از شدت خفتی که بر اثر شکست بوسیله ایرانیان تحمل کردند کاسته باشند . زیرا اولا همه می دانستند که ولیعهد ایرانی باید پارسی و از خاندان سلطنتی باشد و ثانیا همه آگاه بودند که مادر کمبوجیه کاساندان هخامنشی بوده است

فقط لحظه ای به یاد کورش باشیم...فقط یک جمله ازاون رو به یاد داشته باشیم

هرگز زانو نخواهم زد ... حتی اگر سقف آسمان کوتاه تر از قامتم شود ...

{ کورش بزرگ }

.

/ 21 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sara

میشه بیای به این سایت؟؟؟؟ starmusic.ir اونی نیست که از اسمش متوجه میشی ... لطفا یه سر بهش بزن و اگه خواستی بقیه رو هم خبر کن لطفا فقط یه بار هم شده بیا...

آرش

سلام دوست عزیز مرسی که به من سر زدی وبلاگ زیبایی داری[گل]

فرناز

اپمممممممممممممممممم[قلب][ماچ]

ستاره

سلام مطلب جالبی بود! گفتم خدایا چقدر این آدم و دوست دارم کوروش واقعا پادشاهی برازندش بود. ایول خدا بیامرزتش[گل][قلب]

مهرنوش

بعد از یک مدت خیلی طولانی @...............@..........@............@@@@@.........@ @@..........@@......@.....@......@.........@......@.....@ @.@........@.@....@.........@....@.........@....@.........@ @..@......@..@....@@@@@......@@@@@....@@@@@ @...@....@...@....@.........@...............@....@.........@ @....@..@....@....@.........@...............@....@.........@ @.....@@.....@....@.........@...............@....@.........@ @......@.......@....@.........@................@....@.........@ بدو بیا که منتظرم نظر یادت نره

یلدا

سلام علیکم حالتون چطوره منو میشناسید حدوا چند ماه رفتم ولی امیوارم اسم یلدا ولاگ رویای خیس من یادت بیاد چند وقته نیومدم اماالان میخواهم به همه بگم اومدم با اینکه چه باشم و چه نباشم این نت و این دنیا مجازی به زندگی ادامه میده من میخواهم دوستی های کهنه رو تازه کنم و دوباره بنویسم ببخشید که چند وقتی بود نیومده بودم دوست خوبم میدونم شاید نظر گذاشتی جوابی ندیدی ولی بزار به پای نبودن نت باز هم به خودم خوش امد میگم تو چی منتظرتم دورباره با هم جمع شیم [گل]

ابوذر اکبری

همه روشنی باد نگارینه و خوش که ایـرانِ پایا نماند به خامُش دیگه خسته از این همه انتظار امیدی یه چیزی نبود از قرار دیگه خسته از این زمینی شدن از این اشک و تردید آن و اینی شدن ز آنی که بودم به اینی که هستم از این دور باطل از این پرسه خسته ام از این طفره رفتن تو بن بست نشستن شده زخم کاری پر و بالُ بستن صدای شکستن امیدِ رهائی بازم یک خـدا و ز دنیا جدائی که پیوندِ دل بود با اون اوج و پرواز شروعی دوباره یه امید یه آغاز تو همسرزمینم نمی خوام بشینم بازم دردِ کهنه نمی خوام ببینم الهی سلامت همه اهل ملت همش شادی باشه نه سوگ و نه ذلت آره تا قیامت همه شور و غیرت همه شوقِ آغاز نه تکرار حسرت به ایـران پُر خند پُر از ساز و آواز به پویائی و رشد همه بالِ پرواز سرافراز و بهروز سرائی به نیکی که مهرت فزون باد تو نوری به گیتی . . .

یاسی

هرگز نخواب کورش ای مهر آریایی بی نام تو وطن نیز نام و نشان ندارد